Ανατροπή σε 4 λεπτά για τη Hearts, 4-2 την Arboath

H Hearts επικράτησε 3-1 της Abroath, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του League Cup.

6.240 θεατές είδαν στο Tynecastle την Arboath από τη Division Two να προηγείται στο 40’ με γκολ του David Gold και να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ.
Οι Jampos όμως δεν είχαν όρεξη για δυσάρεστες εκπλήξεις και γύρισαν εντυπωσιακά το ματς σημειώνοντας 3 γκολ μέσα σε 4 λεπτά.
Ο Jordan McGhee έφερε το ματς στα ίσα στο 57’ κι ο Osman Sow 3 λεπτά αργότερα έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους.
Στο 61’ ο Craig Wilson ανέτρεψε το Sam Nicholson στην περιοχή κι ο Osman Sow εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.
Η Arbroarh δεν τα παράτησε και μείωσε στο 85’ με κεφαλιά του Martin Grehan, όμως ένα αυτογκόλ του Craig Wilson στο 93’ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

ΗΕΑRTS: Hamilton, Paterson, McGhee, Ozturk, McHattie, King, McKirdy, Gomis (Delgado Lloria 66), Nicholson, Sow (Rossi 77), Oliver (Walker 54).

ARBROATH: Fleming, Wilson, Hay, Little, Lowdon, Linn, Clarke, Stewart, Alvarez (Hester 83), Coult (Grehan 58), Gold.