Πέρασε από το Tynecastle η Celtic, 2-1 τη Hearts

Mε γκολ των Leigh Griffiths στο 71’ και Tom Rogic στο 82’ η Celtic νίκησε 2-1 τη Hearts μέσα στο Tynecastle και προκρίθηκε στα ημιτελικά του League Cup. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στις καθυστερήσεις με τον Αrnaud Djoum αλλά ήταν πολύ αργά για να σώσουν το ματς.
To παιχνίδι φάνηκε να …στραβώνει πριν καν ξεκινήσει για τη Celtic όταν ο αρχηγός της Scott Brown και ο Gary MacKay-Steven τραυματίσθηκαν στην προπόνηση. Ο αρχηγός ήταν στο αρχικό σχήμα κι ο Ronny Deila αναγκάστηκε να ξεκινήσει το James Forrest αλλάζοντας τα πλάνα του.
Κι ο Forrest ήταν αυτός που έχασε την πρώτη ευκαιρία πριν συμπληρωθούν πέντε λεπτά αγώνα. Έπιασε το σουτ στο πρώτο κόρνερ που κέρδισαν οι Bhoys αλλά η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα γιατί βρήκε στο …συμπαίκτη τουLeigh Griffiths.
Η Hearts απάντησε λίγο αργότερα με το Delgado να σουτάρει πάνω στο Craig Gordon, όμως το εκρηκτικό ξεκίνημα δεν είχε συνέχεια. Με πειθαρχία κι οργάνωση οι γηπεδούχοι κάλυψαν τους χώρους, περιορίζοντας αρκετά τους μεσοεπιθετικούς των Bhoys που προσπαθούσαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ.
Το ματς φάνηκε να ανοίγει στο δεύτερο ημίχρονο κι η Hearts πίστεψε ότι άνοιξε το σκορ. Ο Jordan McGhee εκτέλεσε φάουλ, ο Callum Paterson έστρωσε με το κεφάλι στο Sow που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως είχε υποδειχθεί σε θέση offside. Η συνέχεια ανήκε στη Celtic που κατάφερε να προηγηθεί χάρη στην επιδεξιότητα του Leigh
Griffiths. O πρώην κυνηγός της Hibernian απέφυγε δύο αμυντικούς της Hearts και με έξοχο σουτ νίκησε το Neil Alexander στο 71’. 11 λεπτά αργότερα ο Griffiths έγινε δημιουργός βγάζοντας τη σέντρα στον Tom Rogic που έκανε από κοντά το 0-2.
Η Hearts μείωσε στις καθυστερήσεις με κεφαλιά του Djoun μετά από κόρνερ του Jamie Walker, όμως ήταν πολύ αργά για περαιτέρω αντίδραση. Η Celtic πέρασε δίκαια στα ημιτελικά συνεχίζοντας την υπεράσπιση του τροπαίου που κατέκτησε πέρυσι. Οργανωμένη και καλά στημένη η Hearts, υπέκυψε στην κλάση του Griffiths που ήταν αυτός που έκρινε την αναμέτρηση.

HEARTS: Alexander, Paterson, Augustyn (Djoum 81), Rossi, McGhee, Buaben, Gomis, King (Walker 53), Nicholson, Juanma (Reilly 87), Sow.
CELTIC: Gordon, Lustig, Boyata, Simunovic, Izaguirre, Bitton, Forrest (Rogic 59), Commons, Johansen, Armstrong, Griffiths (Ciftci 83).