Στις καθυστερήσεις η Ayr, 1-1 με Stanraer

O πρώτος τελικόs για μια θέση στην Championship μεταξύ Stanraer και Ayr έληξε ισόπαλος 1-1 αφήνοντας τα πάντα ανοικτά (δεν ισχύει το εκτός έδρας γκολ) για τη ρεβάνς της Κυριακής. Το πρώτο μέρος δεν είχε συγκινήσεις όμως το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό με τη Stanraer να παίρνει το προβάδισμα στο 54’ με το Mark McGuigan και θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματ της στη συνέχεια όμως ο goalkeeper της Ayr, Greg Fleming, απέκρουσε βολίδα του Ryan Thomson. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με το Ross Docherty αλλάζοντας τα δεδομένα της αναμέτρησης, ενόψει της ρεβάνς της Κυριακής στο Somerset Park.
STRANRAER: Belford, Dick, Bell, Robertson, Pettigrew, Stirling, Cairney, Thomson, Gibson, Malcolm (Longworthat 65), McGuigan (Barronat 76).
AYR UTD: Fleming, Boyle, Murphy, Adams, Devlin, Donald (Troutenat 80),