X-ωρίς νίκη και γκολ η Aberdeen, 0-0 με Hearts

H Aberdeen δε σκόραρε ούτε στη 2η αγωνιστική έφερε δεύτερο σερί 0-0, αυτή τη φορά με τη Hearts στο Pittodrie, μπροστά σε 13.559 θεατές. Πολύ καλύτερη η Aberdeen στο ξεκίνημα, έχασε την πρώτη ευκαιρία της στο 4’ όταν η κεφαλιά του Jayden Stockley έφυγε ελάχιστα άουτ, στο 22’ είχε δοκάρι σε σου του Wes Burns κι έκλεισε τους Jampos στα καρέ τους στο πρώτο ημίχρονο. Η Hearts μπόρεσε να αντέξει στις -κατά κύματα- επιθέσεις των γηπεδούχων και κατάφερε να ισορροπήσει το ματς στο τελευταία τέταρτο του πρώου μέρους. Καλύτερη και στην επανάληψη η Aberdeen έχασε ευκαιρίες με τους Niall McGinn (εντυπωσιακή απόκρουση του goalkeeper Jack Hamilton) Shay Logan, Mark Reynolds και Peter Pawlett. Η Hearts παραλίγο να κλέψει το ματς στο τέλος όμως ο Tony Watt έστειλε τη μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι του Robbie Neilson κατάφεραν τουλάχιστον να αποφύγουν μια τρίτη σερί ήττα.
ABERDEEN: Lewis, Logan, Taylor, Reynolds, Shinnie, O'Connor, Jack, Burns (McLean 57), McGinn, Pawlett (Storie 72), Stockley (Rooney 57).
HEARTS: Hamilton, Paterson, Souttar, Rossi, Rherras (L.Smith 45), Nicholson (Muirhead 72), Cowie, Buaben (Kitchen 45), Djoum, Watt, Samon.