Στην παράταση η Ayr Utd, 1-0 τη Falkirk

Ένα γκολ του Gary Harkins πέντε λεπτά πριν τη λήξη της παράτασης έστειλε την Ayr Utd στα προημιτελικά του Challenge Cup. Oι 1.247 που βρέθηκαν στο Somerset Park είδαν ένα μέτριο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να κάνουν από μία ευκαιρία. Καλύτερο το δεύτερο ημίχρονο με τους δύο keepers να είναι εξαιρετικοί και τη Falkirk να χάνει τη με΄γαλη ευκαιρία πριν η αναμέτρηση μπει στο τελευταίαο τέταρτο. Ο Lee Miller ανατράπηκε από τον Balatoni στην περιοχή, όμως ο Luke Leahy που ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Η απάντησηε των γηπεδούχων ήρθε με βολίδα που απέκρουσε ο goalkeeper της Falkirk, Deniz Dogan Mehme, και το ματς πήγαιεν στην παράταση. Όλα έδειχναν ότι θα κρινόταν στα πέναλτι, όμως Gary Harkins έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 115’ ανοίγοντας το σκορ. Χρειάστηηκε στη συνέχεια με αντυπωσιακή απόκρουση του keeper της Ayr, Greg Fleming, για να κρατήσει το 1-0 που έστειλε τους Honest Men στα προημιτελικά του Challenge Cup.