Σαν σήμερα στις 16 Αυγούστου του 1998 #9

Σαν σήμερα στις 16 Αυγούστου του 1998 η Celtic χάνει 3-2 από την Aberdeen στο Pittodrie, μπροστά σε 16.640 θεατές, σε ένα ματς που δέχθηκε αυτογκόλ κι έχασε δύο πέναλτι! Ο Perry άνοιξε το σκορ στο 39’ για τους γηπεδούχους, με τη Celtic να χάνει μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 50’, όταν ο Simon Donnelly εκτέλεσε πέναλτι στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Εξι λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Regi Blinker οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους και στο 59’ έκαναν το 3-0 με το Hignett. Η Celtic μείωσε στο 69’ με κεφαλιά του Henrik Larsson για να χάσει δεύτερο πέναλτι στη συνέχεια όταν ο Jim Leighton απέκρουσε το σουτ του Craig Burley. Στο 80’ η Celtic έμεινε με 10 παίκτες όταν αποβλήθηκε ο Darren Jackson, για να ποβληθεί 3 λεπτά αργότερα και ο Rowosn της Aberdeen. Τρίτο πέναλτι στο 90’ για τη Celtic με το Henrik Larsson να σκοράρει μειώνοντας σε 3-2 για τους Bhoys. Ήταν η πρώτη φορά μετά από 3 χρόνια που η Aberdeen κέρδιζε τη Celtic, με τη νέα εκτός έδρας εμφάνιση των Bhoys να κάνει ένα -κάθε άλλο παρά τυχερό- ντεμπούτο.