Σαν σήμερα στις 17 Αυγούστου του 2016 #11

Σαν σήμερα στις 17 Αυγούστου του 2016 η Celtic κερδίζει 5-2 την Hapoel Beer-Sheva, μπροστά σε 53.000 θεατές στο Celtic Park και κάνει το πρώτο βήμα για πρόκριση στους ομίλους του Champions League. H ομάδα του Brendan Rodgers ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο μέρος και προηγήθηκε 3-0 με γκολ των Tom Rogic στο 9’ και Leigh Griffiths στο 40’ (με κεφαλιά) και το 45’ (με απευθείας εκτέλεση φάουλ). Οι φιλοξενούμενοι όμως πέτυχαν δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά στο 55’ με τον Maranhao και στο 57’ με τον Melikson κι η ρεβάνς στο Ισραήλ έδειχνε πολύ δύσκολη. O Moussa Dembele αποδείχθηκε «χρυσή αλλαγή» καθώς 3 λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο έκανε το 4-2, για να ανακτήσει τη διαφορά των 3 τερμάτων στο 85’ όταν ο Scott Brown έκανε το 5-2, γιορτάζοντας ιδανικά την 69η εμφάνιση του σε ευρωπαϊκά ματς για τη Celtic.
Στο ματς αυτό οι οπαδοί της Celtic αψήφησαν τις απειλές της UEFA και της αστυνομίας υψώνοντας σημαίες της Παλαιστίνης δηλώνοντας τη συμπαράσταση τους στο λαό της, σε μια εντυπωσιακή κίνηση.