Σαν σήμερα στις 9 Αυγούστου του 2011 #8

Σαν σήμερα στις 9 Αυγούστου του 2011 μια ομάδα θρύλων της Celtic επικρατεί 5-2 μιας αντίστοιχης ομάδας θρύλων της Manchester Utd στο testimonial του John Kennendy, που είχε φιλανθρωπικό χαρακτήρα, μπροστά σε 50.000 θεατές στο Celtic Park. Κι αυτό γιατί ο αμυντικός της Celtic (η καριέρα του οποίου σταμάτησε άδοξα εξαιτίας ενός σοβαρού τραυματισμού) που ήταν το πρόσωπο της συνάντησης, αποφάσισε να δωρίσει όλο το ποσό των εισπράξεων που του αναλογεί στην κίνηση του Oxfam ενάντια στην πείνα στην Αφρική. Μεγάλες μορφές των Bhoys, όπως ο ανυπέρβλητος Henrik Larsson (που έκανε hat-trick), ο ένας και μοναδικός Lubo Moravcik, ο Patt Bonner κάτω από τα δοκάρια, ο Chris Sutton, ο John Hartson, οι Neil Lennon, Johan Mialby και Alan Thompson που αποτελούσαν τότε το προπονητικό team της Celtic, αλλά και διασημότητες όπως ο -γνωστός από το ρόλο του Λεωνίδα στους 300- Gerard Butler και ο παλιός μποξερ Steve Collins φόρεσαν τη φανέλα των γηπεδούχων με το παλιό τους προπονητή Martin O’Neill να είναι στον πάγκο. Για τη Manchester United αγωνίσθηκαν μεταξύ άλλων οι Roy Keane, Brian McClair, Dion Dublin (που έχουν φορέσει τη φανέλα και των δύο ομάδων), Dwight Yorke αλλά και διασημότητες όπως ο σπρίντερ Darren Campbell, ο κωμικός Patrick Kielty, ο τραγουδιστής Russell Watson ο παρουσιαστής της ΤV Angus Deayton και ο μποξέρ Nigel Benn, με το Gordon Strachan (που έκανε καριέρα ως παίκτης της United και προπονητής της Celtic) στον πάγκο των Red Devils. O John Kennedy κατάφερε μάλιστα να αγωνισθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Bhoys γνωρίζοντας την αποθέωση όλων. Η Manchester United είχε ήδη πάρει το προβάδισμα από το τρίτο μόλις λεπτό με το Dwight Yorke για να κάνει το 0-2 με το σπρίντερ Darren Campbell.
Στη συνέχεια ο Chris Sutton έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, για να ανατραπεί δευτερόλεπτα αργότερα από το Roy Keane. Ο Henrik Larsson μείωσε σε 2-1 εκτελώντας το πέναλτι, για να ισοφαρίσει στο 53’ με ένα φαλτσαριστό σουτ. Ο Σουηδός έδωσε το προβάδισμα στη Celtic, οκτώ λεπτά πριν το τέλος, αλλά κι ένα έτοιμο γκολ στο Bobby Petta που έκανε το 4-2 δύο λεπτά αργότερα. Ο Δανός πέτυχε και δεύτερο προσωπικό γκολ στο 87’ διαμορφώνοντας το τελικό 5-2 για τη Celtic σε ένα ματς-γιορτή. Και μπορεί η αποθεωτική επιστροφή του Henrik Larsson να συνοδεύτηκε με hat-trick και νίκη της Celtic, ο μοναδικός νικητής της βραδιάς όμως ήταν ο John Kennedy που κατάφερε να βάλει το όνομά του ανάμεσα στους θρύλους των Bhoys, όχι για τα επιτεύγματά του στον αγωνιστικό χώρο -αφού η καριέρα του σταμάτησε τόσο νωρίς και άδοξα- αλλά με το ήθος και τη μεγαλοψυχία που τον διακρίνει.