Σαν σήμερα στις 13 Σεπτεμβρίου του 2016 #11

Σαν σήμερα στις 13 Σεπτεμβρίου του 2016, η Celtic γνωρίζει τη βαρύτερη ήττα της ευρωπαϊκής της ιστορία, χάνοντας με 7-0 στο Nou Camp, στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.
Oι Καταλανοί προηγήθηκαν στην πρώτη τους επίθεση, μόλις στο 3’ με τον Lionel Messi , όμως η Celtic κέρδισε πέναλτι στην πρώτη της επίθεση στο 23’. Ο Moussa Dembele ανατράπηκε από τον Γερμανό keeper των γηπεδούχων, Ter Stegen, εκτέλεσε ο ίδιος το πέναλτι κι ο Stegen απέκρουσε. Τρία λεπτά αργότερα ο Messi έκανε το 2-0 για να γίνει το 3-0 στο 50' απο τον Neymar με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 50’. Δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά για τους γηπεδούχους, με τον Iniesta στο 59’ και στο 60’ με το Messi να κάνει hat-trick, ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 5-0. Στο 75’ ο Luis Suarez έκανε το 6-0, ενώ στο 88’ ο de Vries απέκρουσε το σουτ του Messi στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Το 7-0 ήρθε από το Luis Suarez, στο κόρνερ που ακολούθησε, και το σφύριγμα της λήξης σφράγισε τη χειρότερη ήττα στην ευρωπαϊκή ιστορία της Celtic. H προηγούμενη ήταν πάλι από τη Barca, με 6-1 στην προηγούμενη συμμετοχή των Bhoys στους ομίλους του Champions League, τη σεζόν 2013/14. Tο 7-0 στο μεταξύ αποτελεί και τη μεγαλύτερη σε εύρος νίκη της Barcelona στο Champions League!