Σαν σήμερα στις 15 Σεπτεμβρίου του 1982 #3

Σαν σήμερα στις 15 Σεπτεμβρίου του 1982 η Celtic ανδεικνύεται ισόπαλη 2-2 με τον Ajax στο Parkhead, μπροστά σε 56.229 θεατές, στο πρώτο ματς του πρώτου γύρου του κυπέλλου πρωταθλητριών.
Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με τους Ολλανδούς να προηγούνται μόλις στο 4’ με εντυπωσιακή ενέργεια του Jasper Olsen και τη Celtic να ισοφαρίζει στο 14’ με πέναλτι του Charlie Nicholas το οποίο κέρδισε ο Tommy Burns όταν ανατράπηκε από το Johan Cruyff. Tέσσερα λεπτά αργότερα ο Lerby έδωσε ξανά το προβάδισμα για τον Ajax κι η Celtic ισοφάρισε στο 27’ με το Frank McGarvey. Οι Bhoys ζήτησαν πέναλτι σε αντροπή του Tommy Burns στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Σουηδός διαιτητής, Fredriksson, δεν καταλόγισε την παράβαση.