Σαν σήμερα στις 2 Ιανουαρίου του 2011 #14

Σαν σήμερα στις 2 Ιανουαρίου του 2011 η Celtic κερδίζει 2-0 μέσα στο Ibrox τους Rangers, με δύο γκολ του Γιώργου Σαμαρά, στην 40η επέτειο της τραγωδίας του Ibrox. Yπήρχε ενός λεπτού σιγή πριν το Old Firm, καθώς Rangers και Celtic αγωνίσθηκαν με μαύρα περιβραχιόνια αποδίδοντας άλλον ένα φόρο
τιμής και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, οδηγούμενες από τους John Greig και Billy McNeill, αρχηγούς των Rangers και Celtic αντίστοιχα την εποχή της τραγωδίας. Tο πρόσωπο της αναμέτρησης στο πρώτο Old Firm της χρονιάς, ήταν πάντως ο Γιώργος Σαμαράς.Στο ρόλο του μοναχικού επιθετικού, ο Έλληνας
κυνηγός, όχι μόνο έδωσε σκληρές μάχες, αλλά άνοιξε το σκορ με ένα παλληκαρίσιο γκολ στο 62’, για να κερδίσει στο 69’ το πέναλτι με το οποίο σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, κρίνοντας τη μάχη της Γλασκώβης.
Άν μάλιστα δεν αντιδρούσε εντυπωσιακά στις καθυστερήσεις ο McGregor, o Έλληνας διεθνής θα έκανε hat-trick!