Σαν σήμερα στις 18 Μαρτίου του 1978 #3

Σαν σήμερα στις 18 Μαρτίου του 1978 η Celtic χάνει 2-1 στην παράταση από τους Rangers στον τελικό του League Cup στο Hampden Park μπροστά σε 60.168 θεατές. Ήταν ο 14ος συνεχόμενος τελικός League Cup για τη Celtic που είχε κερδίσει μόλις τους 8. Ο Davie Cooper άνοιξε το σκορ στο 38’ για να ισοφαρίσουν οι Bhoys στο 84’ με το Johannes Edvaldsson στέλνοντας το ματς στην παράταση. Όλα έδειχναν ότι θα κρινόταν σε επαναληπτικό ο τελικός όμως δύο λεπτά πριν το τέλος οι Rangers σκόραραν. Ο goalkeeper των Bhoys, Peter Latchford, έχασε τη μπάλα στη σέντρα του Alex Miller μετά από σπρώξιμο του Alex MacDonald. Ο Gordon Smith ήταν εκεί για να τη σπρώξει στα δίχτυα. Ήταν ο τελευταίος τελικός του Jock Stein στον πάγκο της Celtic, ενώ του επιβλήθηκε και πρόστιμο 200 λιρών επειδή είπε στο τέλος του αγώνα στο διαιτητή Syme «ο πατέρας σου θα ήταν περήφανος για σένα». Οι παίκτες και των δύο ομάδων φορούσαν μαύρα περιβραχιόνια στη μνήμη του εξτρέμ των Gers, Bobby McKean, που είχε πεθάνει 3 μέρες νωρίτερα.