Σαν σήμερα στις 2 Απριλίου του 2017 #17

Σαν σήμερα στις 2 Απριλίου του 2017 η Celtic διασύρει με 5-0 τη Hearts, μέσα στο Tynecastle, μπροστά σε 16.539 θεατές και κατακτά το έκτο συνεχόμενο πρωτάθλημα της. Δύο γκολ σε τρία λεπτά (24’ και 27’) από τον Scott Sinclair που έκανε τελικά hat-trick με πέναλτι στο 84’ (στο οποίο υπέπεσε ο Τάσος Αυλωνίτης ανατρέποντας τον Sinclair). . Ο εξαιρετικός Patrick Roberts στο 55’ και ο φορμαρισμένος Stuart Armstrong στο 61’ σημείωσαν τα άλλα γκολ των πρωταθλητών Σκωτίας που έκαναν επίδειξη δύναμης, χωρίς Dembele και Griffiths, φτάνοντας τα 37 ματς χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις στη Σκωτία. Ο Scott Sinclair σκόραρε ξανά (δύο φορές σε 3 λεπτά σήμερα, για να κάνει hat-trick στο τελος) στοTynecaslte (είχε σκοράρει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, στο ντεμπούτο του με τους Bhoys) κι η Celtic νίκησε 5-0 τη Hearts, κατακτώντας το έκτο σερί πρωτάθλημα της. Ο εξαιρετικός Patrick Roberts και ο φορμαρισμένος Stuart Armstrong σημείωσαν τα άλλα γκολ των πρωταθλητών Σκωτίας που έκαναν επίδειξη δύναμης, χωρίς Dembele και Griffiths, φτάνοντας τα 37 ματς χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις στη Σκωτία. Εφιαλτικό απόγευμα τους δύο Έλληνες στην ενδεκάδα της Hearts, με τον Αλέξανδρο Τζιόλη να γίνεται αλλαγή στο 65' (τον ζάλισε ο Roberts) και τον Τάσο Aυλωνίτη που εκτός από το πέναλτι είχε πολλές λάθος επιλογές.