Σαν σήμερα στις 5 Ιουνίου του 1946 #3

Σαν σήμερα στις 5 Ιουνίου του 1946 η Celtic χάνει 2-0 από τους Rangers στον επαναληπτικό ημιτελικό του Victory Cup, μπροστά σε 50.000 θεατές στο Hampden Park. Μια επεισοδιακή αναμέτρηση που είδε τη Celtic να αγωνίζεται με 8 παίκτες στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Rangers προηγήθηκαν στο ημίχρονο με γκολ του Waddell και η Celtic βρέθηκε με 10 παίκτες στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με το John Gallacher να αναγκάζεται να εγκαταλείψει. Είκοσι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο κι οι Rangers κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Thornton από το George Paterson (φωτό). Ο Paterson αποβλήθηκε με τους παίκτες της Celtic να διαμαρτύρονται έντονα κι όταν ο Young των Rangers έστησε τη μπάλα για να εκτελέσει το πέναλτι, o Jimmy Mallan της Celtic την κλώτσησε (!) για να αποβληθεί κι αυτός αφήνοντας με 10 παίκτες τους Bhoys. O Young τελικά εκτέλεσε το πέναλτι κάνοντας το 2-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Οι Paterson και Mallan of Celtic τιμωρήθηκαν με 3μηνο αποκλεισμό από τη σκωτσέζικη ομοσπαονδία, ο Lynch με ένα μήνα κι η Celtic με 50 λίρες πρόστιμο.