Σαν σήμερα στις 23 Ιουλίου του 2015 #12

Σαν σήμερα στις 23 Ιουλίου του 2015 η Αberdeen φέρνει 2-2 στο Pittodrie με την Rijeka και προκρίνεται με δραματικό τρόπο στην επόμενη φάση του Europa League. Η πρόκριση αναμενόταν εύκολη για τους Dons που είχαν επικρατήσει 3-0 στο πρώτο ματς στην Κροατία, δέχτηκαν όμως δύο γκολ σε 5 λεπτά και βρέθηκαν 2-0 πίσω στο σκορ στο 63’. Οι Marin Tomasov στο 58’ και Zoran Kvrzic (που είχε μπει στο 52’) στο 63’ έκαναν το 0-2 για τους Κροάτες που ήθελαν ακόμα ένα γκολ για να στείλουν την αναμέτρηση στην παράταση. Η άμεση αντίδραση των Dons, με το Nial McGinn να σκοράρει στο 64’ ηρέμησαν τους γηπεδούχους. Στο 72' ο Johnny Hayes έκανε το 2-2 (με το David Goodwillie να είναι δημιουργός και των δύο γκολ) κι αποκατέστησε την τάξη στο Pittodrie.