Σαν σήμερα στις 10 Αυγούστου του 1977 #5

Σαν σήμερα στις 10 Αυγούστου του 1977 ο Kenny Dalglish φεύγει από τη Celtic και υπογράφει στη Liverpool αντί του ποσού των 440.000 λιρών, ποσό ρεκόρ τότε για μεταγραφή μεταξύ δύο βρετανικών ομάδων.
O Κing Kenny μετρούσε 112 γκολ σε 204 αγώνες με τη Celtic με την οποία κατέκτησε 4 πρωταθλήματα, 4 κύπελλα κι ένα League Cup Σκωτίας. Η επίδραση του στους Reds ήταν άμεση καθώς κατέκτησε το κύπελλο πρωταθλητριών στην πρώτη του σεζόν με δικό του γκολ μάλιστα στον τελικό με τη Brugges. Με τους Reds κατέκτησε ως ποδοσφαιριστής 6 πρωταθλήματα, ένα κύπελλο, 4 League Cup και 7 Charity Shield Αγγλίας, 3 κύπελλα πρωταθλητριών κι ένα ευρωπαϊκό Super Cup. Είχε διατελέσει δύο φορές προπονητής των Reds, ενώ πέρασε και από τον πάγκο της Celtic, ενώ έχει υπάρξει τεχνικός διευθυντής και στις δύο ομάδες στις οποίες θεωρείται ζωντανός θρύλος. Είναι κι ο πρώτος παίκτης σε συμμετοχές με την εθνικής Σκωτίας, στην οποία μοιράζεται την πρώτη θέση των σκόρερ με το Denis Law.