Σαν σήμερα στις 27 Αυγούστου του 1988 #2

Σαν σήμερα στις 27 Αυγούστου του 1988 η Celtic γνωρίζει τη συντριβή με 5-1 από τους Rangers στο Ibrox μπροστά σε 42.858 θεατές. Ο Peter Grant έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι κι ο Frank McAvennie άνοιξε το σκορ για τη Celtic μόλις στο 5’, όμως οι γηπεδούχοι γύρισαν εντυπωσιακά το ματς. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ally McCoist έκανε το 1-1, για να πάρουν οι γηπεδούχοι το προβάδισμα στο 36’ με βολίδα του Ray Wikins έξω από την περιοχή. Ένα λεπτό μετά την έναρξη του β’ μέρους οι Rangers έκαναν το 3-1. Ο McCoist έπιασε μια γυριστή κεφαλιά, η μπάλα πήρε ύψος και το κατέβασμα της φάνηκε να είναι εύκολη δουλειά για τον Ian Andrews. Όμως ο goalkeeper που είχε κοστίσει 300.000 λίρες εκείνη τη σεζόν για να έρθει από τη Leicester, δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας στέλνοντας τη πιο βαθιά στα δίχτυα. Τα γκολ των Kevin Drinkell και Mark Walters διαμόρφωσαν το τελικό 5-1 η πιο βαριά ήττα της Celtic σε Old Form μετά το 1960.