Πεντάρες εκτός έδρας και κορυφή για Ayr

H Ayr United διέλυσε με 5-1 τη Morton στο Cappielow κι ανέβηκε στην κορυφή της Championship, ενώ με το ίδιο σκορ η Ross County συνέτριψε τη Dundee United μέσα στο Tannadice.
Tέσσερα γκολ μέσα σε 16 λεπτά στο β’ μέρος πέτυχαν οι Honest Men, τα δύο ο Lawrence Shankland (στο 19’ και το 75’) φτάνοντας τα 17 τη φετινή σεζόν, ενώ ο keeper της Ayr, Ross Doohan, έπιασε στο 49’ πέναλτι (που είχε κάνει ο ίδιος) του Michael Tidser.
Στο Tannadice ο Billy Mckay έκανε hat trick, η Ross County πέτυχε 5 γκολ σε 51 λεπτά, διασύροντας τη Dundee Utd κι ανέβηκε στη 2η θέση, δύο βαθμούς πίσω από την Ayr. H United έπαιζε με 10 παίκτες για πάνω από μισή ώρα μετά την αποβολή του Stewart Murdoch.
Στα άλλα ματς η Inverness παραχώρησε 0-0 στην Queen of the South, διατήρησε όμως το αήττητο της, ενώ η Falkirk νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Alloa με δύο γκολ του Ζak Rudden.

Aναλυτικά τα αποτελέσμα στην Championship

Greenock Morton-Ayr United 1-5 (Telfer 35 – Shankland 19, 75, Moore 73, 81, McDaid 89)

Dundee Utd-Ross County 1-5 (Watson 17, Murdock κόκ. 59 – ΜcKay 11, 29, 51, Kelly 42, Mullin 50)

Inverness CT-Queen of the South 0-0

Alloa Athletikc-Falkirk 0-2 (Rudden 26, 89)