Σαν σήμερα στις 13 Νοεμβρίου του 1968 #1

Σαν σήμερα στις 13 Νοεμβρίου του 1968 η Celtic κερδίζει 5-1 τον Ερυθρό Αστέρα, μπροστά σε 67.000 θεατές στο Celtic Park, στο πρώτο ματς του δευτέρου γύρου του κυπέλλου πρωταθλητριών.
Οι Bhoys είχαν προηγηθεί μόλις στο τρίτο λεπτό με το Bobby Murdock, όμως ο Lazervic ισοφάρισε στο 39’ για τους φιλοξενούμενους. Στο ημίχρονο ο Jock Stein είπε στο Jimmy Johnstone που ανησυχούσε για τη ρεβάνς: “Αν τα καταφέρεις και κερδίσουμε με 4 γκολ διαφορά, δε θα σε χρειαστούμε στoν επαναληπτικό και σου υπόσχομαι να μη σε πάρουμε μαζί μας”. Στο δεύτερο μέρος αυτό που επακολούθησε ήταν εκπληκτικό με το Jinky να κάνει το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του με τη Celtic. O Johnstone έκανε στο 47’ το 2-1 και στο 50’ ο Bobby Lennox το 3-1. Ο Willie Wallace έκανε το 4-1 στο 75’ για να γίνει το 5-1 στο 81’ από το Jimmy Johnstone που ήταν ασταμάτητος. Στο δεύτερο προσωπικό του γκολ μάλιστα, πέρασε 7 παίκτες πριν στείλει τη μπάλα στα δίχτυα (διαμορφώνοντας το τελικό 5-1) και πανηγύριζε φωνάζοντας: “I’ll no need to go”, δε χρειάζεται να πάω!