Σαν σήμερα στις 13 Δεκεμβρίου του 1978 #4

Σαν σήμερα στις 13 Δεκεμβρίου του 1978 η Celtic χάνει 3-2 στην παράταση από τους Rangers, στον ημιτελικό του League Cup, μπροστά σε 49.432 θεατές στο Hampden Park. Ήταν το τέλος ενός εντυπωσιακού σερί 155 αγώνων χωρίς αποκλεισμό στο League Cup (14 σερί τελικοί) για τους Bhoys. Δύο αποβολές, μία για κάθε ομάδα, με τη Celtic να προηγείται στο 10’ με τον Johnny Doyle, για κερδίσουν πέναλτι οι Rangers σε μια αμφισβητούμενη φάση που κόστισε την αποβολή του Tommy Burns για διαμαρτυρία. Ένα λεπτό αργότερα οι Rangers έκαναν το 1-1 με τον Sandy Jardine να ευστοχεί στο πέναλτι. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του β’ μέρους έμειναν και οι Rangers με 10 παίκτες όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Alex Miller. H Celtic προηγήθηκε ξανά στο 65’ με τον Tom McAdam για να ισοφαρίσουν ξανά οι Rangers στο 80’ με τον Colin Jackson. To ματς πήγε στην παράταση και κρίθηκε με ένα αυτογκόλ του νεαρού και πολλά υποσχόμενου Jim Casey στο 113’.