Σαν σήμερα στις 8 Δεκεμβρίου του 1888 #1

Σαν σήμερα στις 8 Δεκεμβρίου του 1888 η Celtic διέλυσε 9-2 την Clyde στον 5ο γύρο του κυπέλλου Σκωτίας, μπροστά σε 9.000 θεατές. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Clyde είχε κερδίσει 1-0 σε ένα ματς που χρησιμοποίησε αντικανονικά παπούτσια κι άργησε να τα αλλάξει (!) παρά τις διαμαρτυρίες των παικτών της Celtic. To ματς άργησε πολύ να ξεκινήσει, τελείωσε στο σκοτάδι κι ορίστηκε να ξαναγίνει!
Σαν σήμερα λοιπόν στις 8 Δεκεμβρίου του 1888 το ματς ξανάγινε στο Celtic Park, με τους Bhoys να επικρατούν 9-2. Hat-trick έκαναν οι Tom Maley και Willie Groves, δύο γκολ σημείωσε ο Neil McCallum κι ένα ο James McLaren 10 για τους Bhoys. H Celtic είχε προηγηθεί 2-0 στο πρώτο δεκάλεπτο με γκολ των Tom Maley στο 6’ και James McLaren στο 10’, όμως ο Cherrie ισοφάρισε για την Clyde σημειώνοντας δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά, στο 20’ και το 21’. Στο 27’ ο Tom Maley έκανε το 3-2 για τους γηπεδούχους, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο μέρος. Καταιγιστική στην επανάληψη η Celtic επικράτησε εύκολα, με το Willie Groves να σημειώνει τα τρία τελευταία γκολ της αναμέτρησης στο τελευταίο εικοσάλεπτο κάνοντας το hat-trick του. Στη φώτο η Celtic του 1888.