Σαν σήμερα στις 21 Μαΐου του 1979 #4

Σαν σήμερα στις 21 Μαΐου του 1979 η Celtic κατακτά το πρωτάθλημα Σκωτίας σε ένα συναρπαστικό ματς κόντρα στους Rangers. H Celtic επικράτησε 4-2 παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ κι έπαιζε με 10 παίκτες, απέναντι στους Rangers που χρειάζονταν απλά μια ισοπαλία για να πάρουν τον τίτλο. Παρά την απεργία των λεωφορείων και των τρένων, 52.000 θεατές βρέθηκαν στο Celtic Park, αντί των 60.000 που αναμένονταν για να δουν μια επική ανατροπή. Οι Rangers προηγήθηκαν μόλις στο 9’ με τον Alex McDonald και το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τους Bhoys να παίζουν με 10 παίκτες από το 51’ όταν
αποβλήθηκε ο John Doyle.
H Celtic (που είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Roy Aitken) κατάφερε να ισοφαρίσει σε 66’ με τον Aitken να βρίσκει αυτή τη φορά δίχτυα και να πάρει το προβάδισμα με το George McCluskey sto 74’. Δύο λεπτά αργότερα οι Rangers ισοφάρισαν με το Bobby Russell και φάνηκε να
αγκαλιάζουν τον τίτλο.
Η Celtic όμως προηγήθηκε στο 85’ με αυτογκόλ του Jackson για να κάνει το 4-2 στο 90’ με βολίδα του Murdo McLeod παίρνοντας το πρωτάθλημα. Ήταν ο πρώτος τίτλος του Billy McNeil στον πάγκο της Celtic, με το ματς να μένει στην ιστορία ως το “TEN MEN WON THE LEAGUE” (10
παίκτες κέρδισαν το πρωτάθλημα) και θεωρείται από τις πλέον επικές στιγμές στην ιστορία της Celtic.