Στο 89’ η Σκωτία, 2-1 την Κύπρο

Παρότι δέχτηκε στο 87’ την ισοφάριση από την κεφαλιά του Κούσουλου, η Σκωτία κατάφερε να πάρει τη νίκη στο 89’ με το γκολ του Burke. Ο Αndy Robertson είχε ανοίξει το σκορ στο 61’ με βολίδα έξω από την περιοχή για τη Σκωτία, που νίκησε στο πρώτο της παιχνίδι με τον Steve Clarke στον πάγκο.

Για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια δύο παίκτες της Kilmarnock ήταν στη βασική ενδεκάδα της Σκωτίας, οι Stephen ODonnell και Eamonn Brophy, οι προηγούμενοι ήταν οι Ally McCoist και Ian Durrant. Από τις μεγαλύτερες αποφάσεις του Clarke ήταν να επαναφέρει κάτω από τα δοκάρια τον David Marshall της Hull, αντί του φορμαρισμένου Scott Bain της Celtic, ο keeper των τριπλούχων Σκωτίας μετρούσε πάντως στιγμές νευρικότητας στα τελευταία παιχνίδια της ομάδας του. Η Σκωτία ξεκίνησε με κέφι κι είχε την πρώτη της ευκαιρία μόλις στο 5’ όταν το σουτ του James Forrest έφυγε ψηλά άουτ. H απάντηση της
Κύπρου ήρθε στο 18’ με ένα σουτ του Αβραάμ που έπιασε ο David Marshall. Aναμενόμενη πίεση από τη Σκωτία στη συνέχεια, έφτασε κοντά στο γκολ με την απευθείας εκτέλεση
φάουλ του σπεσιαλίστα Charlie Mulgrew, όμως ο goalkeeper Πάρντο αντέδρασε εντυπωσιακά κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Δύο λεπτά αργότερα ο Eamonn Brophy έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ, την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Kenny McLean. H Σκωτία συνέχισε να πιέζει, στη συνέχεια ο James Forrest έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε για να καταλήξει εύκολα στα χέρια του Πάρντο. Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο η Κύπρος έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, με ένα συρτό σουτ του τέλος του Πιέρο που απέκρουσε δύσκολα ο Marshall. Oι Σκωτσέζοι ξεκίνησαν δυνατά το β’ μέρος, στο 48’ ο Andy Robertson έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά άουτ, η Κύπρος έβγαινε πιο συχνά μπροστά όμως, είχε ένα καλό σουτ του Spoljaric εκτός περιοχής που εξουδετέρωσε ο Marshall. Tη λύση για τη Σκωτία έδωσε ο αρχηγός της στο 61’. Ο -πρωταθλητής Ευρώπης
με τη Liverpool- Andy Robertson έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής κι έστειλε τη μπάλα ψηλά στη γωνία του Πάρντο ανοίγοντας το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα η Σκωτία θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα της με το σουτ του Callum MacGregor, ο μπάλα έφυγε από τα χέρια του Πάρντο, δεν κατέληξε όμως στα δίχτυα. Στο 85’ ακόμα μια καλή στιγμή για τη Σκωτία με τον Πάρντο να αποκρούει το σουτ του Ryan Fraser, για να «παγώσει» το Hampden δύο λεπτά αργότερα. Σε εκτέλεση κόρνερ ο Andy Robertson έχασε τον Κούσουλο
που με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-1 για την Κύπρο. H λύτρωση για τη Σκωτία ήρθε στο 89’, ο Fraser έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Oliver Burke έπιασε την κεφαλιά που έστειλε η μπάλα στο δοκάρι για να αντιδράσει πιο γρήγορα από όλους και να τη στείλει στη
συνέχεια στα δίχτυα. Η νίκη έφερε τη Σκωτία στους 6 βαθμούς, όσους έχει και η 2η Ρωσία που διέλυσε με 9-0 το Σαν Μαρίνο. Το Βέλγιο είναι στην κορυφή του ομίλου με 9 βαθμούς μετά τη νίκη του με 3-0 επί του Καζακστάν και περιμένει στις Βρυξέλλες τη Σκωτία την Τρίτη.

ΣΚΩΤΙΑ: Marshall, O'Donnell, Robertson, Mulgrew, McKenna, McLean, Forrest, McGinn (McTominay 79), McGregor (Armstrong 88), Fraser, Brophy (Burke 73).
KΥΠΡΟΣ: Πάρντο, Κούσουλος, Ν.Ιωάννου, Λαΐφης, Margaca, Spoljaric (Κωστή 70), Αρτυματάς, Μακρής (Πίττας 80), Εφραίμ, Σωτηρίου, Μιχάλης Ιωάννου (Γεωργίου 66).