Πολλά τα θετικά για τις γυναίκες της Σκωτίας

Οι γυναίκες της Σκωτίας έχασαν 2-1 από τις αντίστοιχες της Αγγλίας στην πρεμιέρα τους στο Μουντιάλ γυναικών της Γαλλίας, όμως η τεχνικός τους, Shelley Kerr, βρήκε πολλά θετικά στην εμφάνιση της ομάδας της. «Αυτό που θέλω είναι να χειροκροτήσω τις παίκτριες για την εμφάνιση τους στο δεύτερο ημίχρονο» δήλωσε η Kerr που είδε την ομάδα της να δέχεται γκολ από πέναλτι στο 14’ με τη συμβολή του VAR. «Είδα το πέναλτι τρεις φορές και πιστεύω ότι είναι σκληρό αλλά οι κανονισμοί είναι κανονισμοί» τόνισε η Kerr που είδε την Αγγλία να κυριαρχεί στη συνέχεια και να σημειώνει δύο γκολ, η Σκωτία όμως μείωσε 11 λεπτά πριν το τέλος κι ήταν πολύ καλή στο δεύτερο ημίχρονο. «Υπάρχει λόγος που είναι στην 3η θέση της παγκόσμιας κατάταξης» είπε για την Αγγλία η Kerr αποδίδοντας τα εύσημα στην αντίπαλο, σημειώνοντας ότι οι Αγγλίδες είναι από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. «Υπάρχουν όμως πολλά θετικά για μας» κατέληξε η Kerr για την παρθενική εμφάνιση των γυναικών της Σκωτίας σε τελικά Μουντιάλ. Επόμενος αντίπαλος για τις Σκωτσέζες η Ιαπωνία την Παρασκευή.