Eπιστροφή με γκολ για Griffiths

Ο Leigh Griffiths σκόραρε στο 6-1 της Celtic επί της SC Pinkafeld στο πρώτο φιλικό των τριπλούχων Σκωτίας που κάνουν την προετοιμασίας τους στην Αυστρία ενόψει της νέας σεζόν. Η ομάδα της Αυστρίας ήταν αυτή που προηγήθηκε πριν το ημίωρο, όταν ο keeper της Celtic, Conor Hazard απέκρουσε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Dominik Sperl, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα ο Michael Pahr που ακολούθησε τη φάση. Ο Leigh Griffiths ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσα στο 36’, εκμεταλεύομενος την ενέργεια του Calvin Miller, ενώ θα μπορούσε να πετύχει κι ένα δεύτερο τέρμα έστειλε όμως τη μπάλα στο δοκάρι, μετά τη σέντρα του Oko-Flex. Ο Neil Lennon κατέβασε μια πολύ νεανική ενδεκάδα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Mikey Johnston να παίρνει το περιβραχιόνιο και να δίνει το προβάδισμα στη Celtic sto 46’. O Ewan Henderson. Έφτιαξε το γκολ κι ήταν αυτός που έκανε το 3-1 στο 53’. Η Celtic είχε ένα ακόμα δοκάρι με τον Johnston για να κάνει το 4-1 στο 84’ με τον Armstrong Oko-Flex. Δύο λεπτά αργότερα σκόραρε ο Aitchison για να διαμορφώσει το τελικό 6-1 ο Johnston πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ.
Επόμενο φιλικό για την ομάδα του Neil Lennon με τη Wiener SC στο Sportklub Stadium αυτό το Σάββατο.