Στα πέναλτι (6-5) η Elgin την Alloa, 3-3 καν.διάρκεια

Alloa Athletic και Elgin City αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 στο Indodrill Stadium, για να κάνει την έκπληξη η ομάδα της League 2 και να επικρατήσει με 6-5 στα πέναλτι επί της ομάδας της Championship. Oι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 30’ με τον Russell Dingwall, για να ισοφαρίσει η Alloa στο 54΄με τον Alan Trouten. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Elgin ξαναπήρε το προβάδισμα με τον Shane Sutherland για να ισοφαρίσει ξανά η Athletic δύο λεπτά αργότερα με τον Liam Buchanan. H Αlloa προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 75’ με τον Kevin Cawley, όμως ο Stephen Bronsky με κεφαλιά στο 88’ έκανε το 3-3 για την Elgin και το ματς πήγε στα πέναλτι. Και τα 5 πρώτα πέναλτι που εκτέλεσε η κάθε ομάδα κατέληξαν στα δίχτυα, για να χάσουν και χάσουν και οι δύο το επόμενο! Η Alloa όμως δεν σκόραρε ούτε στο επόμενο, σε αντίθεση με την Elgin που πήρε τον έξτρα βαθμό. Ήταν οι πρώτοι της βαθμοί μετά από δύο ματς στον 3ο όμιλο του League Cup, η Alloa έμεινε στον έναν, αυτόν που πήρε στην κανονική διάρκεια του αγώνα.