Σαν σήμερα 1η Μαΐου του 1985 #9

Σαν σήμερα 1η Μαΐου του 1985 η Celtic μένει στο 1-1 με τους Rangers, μπροστά σε 40.079 θεατές σε ένα δραματικό Old Firm με δύο αποβολές κι ένα χαμένο πέναλτι, με το διαιτητή Bob Valentine να είναι από τους …πρωταγωνιστές της αναμέτρησης. Μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης η Celtic κέρδισε πέναλτι όταν ο Dave McPaherson έσπρωξε το Mo Johnston στην περιοχή. Ο Roy Aitken
ευστόχησε στο πέναλτι, όμως ο Valentine διέταξε επανάληψη ισχυριζόμενος ότι ο αέρας είχε μετακινήσει τη μπάλα! Αυτή τη φορά η μπάλα βρήκε στα πόδια του goalkeeper των Rangers, McCoy και το πέναλτι χάθηκε. Στο 51’ αποβλήθηκε ο Davie Cooper των Rangers και στο 60’ η Celtic άνοιξε το σκορ με τον Alan McInally. Στο 71’ οι Rangers έμειναν με 9 παίκτες όταν αποβλήθηκε ο full back Ally Dawson σε μια μονομαχία με το Mo Johnston με τον επιθετικό της Celtic να βλέπει την κίτρινη κάρτα. Παρότι έπαιζαν με 9 παίκτες οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 77’με πέναλτι του Ally McCoist, με την ισοπαλία να δίνει το πρωτάθλημα στην Aberdeen.