2-1 με ανατροπή στο Gayfield η Dundee

H Dundee νίκησε 2-1 την Arbroath μέσα στο Gayfield, ικανοποιώντας σε ένα ακόμα φιλικό. Οι The Dark Blues είχαν τον νεοαποκτηθέντα, Jack Hendry, στην αρχική ενδεκάδα, ενώ ξεκίνησαν και οι Crescendo van Berkel και Nils Rutten, που δοκιμάζονται από τη Dundee. H oμάδα του Neil McCann ξεκίνησε καλύτερα, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 18’. Ο Hendry ανέτρεψε στην περιοχή τον επιθετικό των γηπεδούχων, Steven Doris, και ο διαιτητής, Colin Steven καταλόγισε το πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος ο Doris στέλνοντας τον Scott Bain στην άλλη γωνία και το ημίχρονο έληξε με την Arboath μπροστά στο σκορ.
Ο McCann έκανε 7 αλλαγές στο ημίχρονο, ρίχνοντας μέσα τους νεοαποκτηθέντες Scott Allan και Randy Wolters, αλλά κι έναν ακόμα παίκτη που δοκιμάζεται, τον Φινλανδό, Glen Kamara. Η Dundee έφερε το ματς στα ίσα στο 82’ όταν ο Danny Williams έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά κι ο Wighton έστειλε τη μπάλα στα δοκάρι, όμως ο El Bakhtaoui πετάχτηκε για να τη στείλει στα δίχτυα. Δύο λεπτά αργότερα ο Randy Wolters σημείωσε ένα εξαιρετικό γκολ δίνοντας τη νίκη στη Dundee.