Σαν σήμερα στις 19 Απριλίου του 2015 #9

Σαν σήμερα στις 19 Απριλίου του 2015 η Celtic χάνει 3-2 στην παράταση από την Inverness, μπροστά σε 28.643 θεατές στο Hampden Park, στα ημιτελικά του κυπέλλου Σκωτίας και χάνει την ευκαιρία για να κάνει treble, σε ένα ματς που αδικήθηκε κατάφορα. Η Celtic είχε πολλές ευκαιρίες μέχρι να προηγηθεί στο
18’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Virgil van Dijk, ενώ στη συνέχεια δεν της δόθηκε ένα πεντακάθαρο πέναλτι, όταν στην κεφαλιά του Leigh Griffiths ο αμυντικός της Inverness, Josh Meekings, απέκρουσε με
το χέρι! Ούτε πέναλτι ούτε αποβολή από τον διαιτητή, Steven McLean, ο οποίος στο 58’ έδωσε πέναλτι
στην Inverness κι απέβαλλε τον goalkeeper της Celtic, Craig Gordon που ανέτρεψε τον Watkins σε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ. Ο Greg Tansey εκτέλεσε το πέναλτι εύστοχα διαμορφώνοντας το 1-1 που έμεινε μέχρι το τέλος και η αναμέτρηση πήγε στην παράταση, με τη Celtic να παίζει με 10 παίκτες. Οι
Highlanders προηγήθηκαν στο 96’ με τον Edward Ofere όμως η Celtic κατάφερε να ισοφαρίσει στο 103΄με τον John Guidetti. Κι ενώ το ματς έδειχνει να πηγαίνει στα πέναλτι ο David Raven έκανε το 3-2 στο 117’ στέλνοντας την Inverness στον τελικό του κυπέλλου Σκωτίας.