Σαν σήμερα στις 15 Μαΐου του 2016 #16

Σαν σήμερα στις 15 Μαΐου του 2016 η Celtic διασύρει με 7-0 τη Motherwell, μπροστά σε 49.050 θεατές στο Celtic Park, γιορτάζοντας με τον πλέον επιβλητικό τρόπο την κατάκτηση του πέμπτου σερί τίτλου της. Επτά διαφορετικοί σκόρερς για τη Celtic, σε ένα ματς που μέχρι κι ο 16χρονος Jack Aitchison σκόραρε στο ντεμπούτο του, παρότι αγωνίσθηκε στο τελευταίο τέταρτο. Ο Kieran Tierney στο 21’ ξεκίνησε τον …εφιάλτη για τον keeper των φιλοξενούμενων, Connor Ripley που δέχτηκε 3 γκολ μέσα σε 8 λεπτά. Οι Tom Rogic στο 26’ και Michael Lustig στο 28’ σημείωσαν τα άλλα γκολ του πρώτου μέρους για μια Celtic που είχε και δοκάρι με το Stuart Armstrong. Ο Armstrong βρήκε δίχτυα στο 50’ και 4 λεπτά αργότερα ο Patrick Roberts με φαλτσαριστό σουτ έκανε το 4-0. Ο Ryan Christie έκανε το 6-0 για να διαμορφωθεί το τελικό 7-0 στο 77’ από το 16χρονο Jack Aitchison που είχε μπει στο ματς δύο λεπτά πριν στη θέση του Tom Rogic κάνοντας ένα ονειρεμένο ντεμπούτο.