Φόβητρο για Hearts οι Saints, 2-2 στο Εδιμβούργο

H St Johnstone παραλίγο να φύγει με νίκη και από το Εδιμβούργο, αφού ισοφαρίστηκε στο 87’, παρότι προηγήθηκε στο 85’. Οι Saints βρέθηκαν να χάνουν από το 25’ με γκολ του Prince Buaben, όμως γύρισαν το ματς με τέρματα των Swanson και Kane. O Paterson έσωσε στο 87’ τη Hearts, που μετρά δύο ήττες ήδη φέτος από τη St Johnstone σε πρωτάθλημα και League Cup.

H Hearts είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες και προηγήθηκε τελικά στο 25’, όταν στο σουτ του Don Cowie η μπάλα πήγε στο δοκάρι, για να έρθει ο Prince Buaben με κεφαλιά και να τη στείλει στα δίχτυα. Η μπάλα πάντως βρήκε σε χέρι αμυντικού της St Johnstone, με το διαιτητή να κρίνει ότι είχε περάσει τη γραμμή, οπότε μέτρησε το
 Με τη μπάλα όμως να καταλήγει στα δίχτυα ο διαιτητής άφησε πλεονέκτημα, γκολ και δε χρειάστηκε να βγάλει κόκκινη και να δώσει πέναλτι. Η St Johnstone έφερε το ματς στα ίσα στο 41’, μετά από εντυπωσιακή ενέργεια του
Steven MacLean που πάσαρε στον Danny Swanson κι αυτός με έξοχη κίνηση έκανε το 1-1. Αυτό ήταν το 10ο φετινό γκολ του Danny Swanson και τρίτο κόντρα στη Hearts
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη St Johnstone να χάνει δύο μεγάλες ευκαιρίες. Στην πρώτη ο keeper Hamilton σταμάτησε τον David Wotherspoon, ο οποίος στη συνέχει εκτέλεσε απευθείας φάουλ στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Λίγο αργότερα ήταν η σειρά της Hearts με τον Bjorn Johnsen να σουτάρει από κοντά, για να σώσει τη St Johnstone o αμυντικός Steven Anderson. Με τα λεπτά να περνούν οι δύο ομάδες φαίνονταν ισοδύναμες, όμως στο 85’ η St Johnstone έκανε την ανατροπή. Ακόμα μια ενέργεια του Wotherspoon που βρήκε τον Chris Kane που έκανε το 1-2. Δύο λεπτά αργότερα  ο Callum Paterson με δυνατή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-2, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Don Cowie. Oι δύο ομάδες ισοβαθμούν με τους Rangers (που παίζουν αύριο στο Dinwall με τη Ross County), μένοντας δύο βαθμούς πίσω από τη 2η Aberdeen.

HEARTS: Hamilton, Paterson, Souttar, Rossi, Smith, Kitchen, Cowie, Buaben (Djoum 62), Walker, Johnsen (Sammon 84), Watt (Muirhead 78).
ST JOHNSTONE: Clark, Foster, Anderson (capt), Shaughnessy, Easton, Paton, Wotherspoon, Millar (Craig 26), Swanson (Kane 81), Alston, MacLean.