2 στα 2 με εξάρα η County, στα πέναλτι η Arboath

H Ross County νίκησε 6-0 εκτός έδρας τη Montrose και διπλασίασε τις νίκες της στον Δ’ όμιλο του League Cup, πιάνοντας εύκολα κορυφή. Ο Thomas Mikkelsen άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 15’, για να κερδίσει πέναλτι στο 26’ ο Andrew Davies από τον Sean Dillon. Το εκτέλεσε εύστοχα ένα λεπτό αργότερα ο Craig Curran κάνοντας το 0-2, ενώ στο 31’ ο Sean Dillon έκανε ένα ακόμα λάθος (μετά το πέναλτι που παραχώρησε) στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το ημίχρονο έληξε 0-4 με τον Craig Curran να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στις καθυστερήσεις. Στο 54’ σειρά του Thomas Mikkelsen να πετύχει δεύτερο προσωπικό γκολ κάνοντας το 0-5, για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 0-6 τέσσερα λεπτά αργότερα ο Alex Schalk.
Στο άλλο ματς του ομίλου η Arboath προηγήθηκε με κεφαλιά του Blair Yule στο 16’ (μετά από σέντρα του David Gold), όμως η γηπεδούχος Alloa κατάφερε να ισοφαρίσει στο 89’΄με σουτ του Frank McKeown στέλνοντας το ματς στα πέναλτι. Εκεί η Arboath επικράτησε με 6-5, με τον keeper της, Ricky Gomes, να πιάνει δύο πέναλτι. Ένας βαθμός χαμένος (2 βαθμοί η νίκη στα πέναλτι) για τους φιλοξενούμενους -που κρατούσαν το τρίποντο μέχρι το 89’- κι ένας κερδισμένος για την Alloa που έχασε στα πέναλτι.