Super Sons, 2-1 τη Arbroath

Η Dumbarton του Stephen Aitken νίκησε 2-1 μέσα στο Gayfield, μπροστά σε 892 θεατές την Arbroath κι έκανε μεγάλο βήμα για να βρεθεί στο τελικό των play-off της Championship, επιδιώκοντας την παραμονή της στην κατηγορία.
Οι Sons μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη, για να καταφέρουν να προηγηθούν στο 55’ με κεφαλιά του Calum Gallagher, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 9 λεπτά αργότερα με τον Bobby Linn.
Η Dumbarton πίεσε για τη νίκη με τον Craig Barr να σκοράρει στο τρίτο λεπτό των καυστερήσεων, για να διαμορφώσει το τελικό 1-2.
To εκτός έδρας γκολ δεν ισχύει, η Dimbarton όμως χρειάζεται απλά να αποφύγει την ήττα στην έδρα της στη ρεβάνς του Σαββάτου για να βρεθεί στον τελικό των play-off της Championship.

ARBROATH: Hutton, Little, O'Brien, Hamilton, Martin, Linn, Swankie, Yule, Denholm (Gold 71), Wallace (Hester 80), McKenna (McIntosh 79).
DUMBARTON: Gallacher, Smith, Dowie, Barr, Dick, Carswell, Hutton, Stirling, Walsh (Burt 80), Gallagher (Russell 72), Handling.